Dziś jest 17.05.2021

STRONA GŁÓWNA

Pożyczki pozabankowe 24

PORADY I INFORMACJE

Definicja pożyczki pozabankowej

Jak wziąć pożyczkę
przez internet?


Jakie warunki trzeba spełnić?

Koszty pożyczki

Czy i kiedy warto wziąć pożyczkę

Czy można wziąć wiele pożyczek naraz?

Odpowiedzialne pożyczanie

Zalety i wady pożyczek

Pierwsza pożyczka - jak zacząć

Całodobowe pożyczki 24h
wypłacane w dzień i w nocy


ZOBACZ TAKŻE:

Najpopularniejsze pożyczki pozabankowe w Polsce

Gdzie pożyczka 2000 zł na raty online jest najtańsza?



 



Najpopularniejsze pożyczki pozabankowe udzielane przez internet


Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo


Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo

Pierwsza pożyczka za darmo



Podstawowe rodzaje kosztów ponoszone przy pożyczce pozabankowej

Zasadniczym kosztem każdej pożyczki jest oprocentowanie. W porównaniu z kredytami bankowymi, pożyczki pozabankowe charakteryzują się zwykle wyższym oprocentowaniem (chyba że bierzemy promocyjną darmową lub tanią pożyczkę dla nowych klientów - wtedy te koszty mogą być nawet zerowe).

Ponadto pożyczki pozabankowe mogą być zaciągane na krótszy okres i na stosunkowo małe kwoty. Zwykle pożyczkę możemy otrzymać na kwotę kilkuset złotych (od 100PLN), a w wyjątkowych przypadkach na kwotę kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Oprocentowanie takich pożyczek jest zwykle wysokie, jednak biorąc pod uwagę, że pożyczane są małe kwoty, to faktyczna nominalna suma odsetek zazwyczaj nie jest duża. 

Kolejnym kosztem jest tzw. prowizja. Zwykle jednak firmy pozabankowe podają łączne koszty pożyczki, a dopiero w formularzu informacyjnym, który możemy zawsze otrzymać (zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim) znajdziemy rozbicie tych kosztów na oprocentowanie i prowizję. W tzw. darmowych pożyczkach dla nowych klientów koszty te są zwykle zerowe, a więc oprocentowanie wynosi 0% i prowizja również wynosi 0zł. Przy zwykłej regularnej pożyczce oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej NBP (np. w 2015 roku oprocentowanie nie może być wyższe niż 12%), więc firmy pozabankowe zwykle większość kosztów określają jako "prowizja" i łączna rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) może wynosić kilkaset lub nawet kilka tysięcy procent w skali roku (choć nominalnie mogą to być niskie kwoty ze względu na niską kwotę pożyczki).

Kolejny koszt, na który trzeba zwracać uwagę, to koszt ewentualnego przedłużenia terminu spłaty. Pożyczki pozabankowe są udzielane na krótkie terminy, zwykle do 30 dni. Często można przedłużyć okres spłaty, ale dochodzą wówczas dodatkowe koszty obsługi takiej pożyczki. Tym niemniej, gdy wiemy, że będzie kłopot ze spłatą, warto zwrócić się do firmy pożyczkowej o przedłużenie terminu, gdyż ten koszt będzie zwykle mniejszy niż koszt niezgłoszonego przez nas wcześniej opóźnienia w spłacie - wtedy poniesiemy dodatkowe koszty wysyłanych monitów i ewentualne koszty windykacji.

Niektóre firmy wprowadzają stałą opłatę za pierwszą pożyczkę – np. może to być całkowite 0 złotych (tzw. pożyczka za darmo) lub bardzo niska kwota (np. 10 PLN). Firmy te przyciągają w ten sposób klientów, którzy jeszcze nie korzystali z ich usług. Koszty pożyczki rosną jednak, gdy nie jest ona spłacana w terminie (ewentualne przedłużenie terminu nie jest już objęte promocyjną "darmowością"). W takim przypadku, naliczane są odsetki karne i pożyczkobiorca obciążony zostaje także kosztami czynności windykacyjnych. Należy o tym pamiętać, decydując się na wzięcie pożyczki - jest ona darmowa tylko jeśli spłacimy ją na czas.

Część instytucji udzielających pożyczek proponuje także oferty na większe kwoty i na dłuższe okresy spłaty. Kwota pożyczki może sięgać nawet 10000 zł. W porównaniu z bankami mogą to być pożyczki bez sprawdzania BIK, KRD, dla których nie jest wymagane spełnianie uciążliwych formalności, charakterystycznych dla ubiegania się o kredyt. Są reklamowane jako łatwe do uzyskania i elastyczne w spłacie (nawet przez kilka lat). Tym niemniej, im dłuższy okres spłaty, tym większe są koszty takiej pożyczki w ujęciu całościowym.



 

(C) 2015 - 2019 - pożyczki pozabankowe udzielane przez internet lub w domu klienta.
W serwisie przedstawiono oferty zewnętrznych firm niezwiązanych z autorem serwisu. Autor serwisu nie odpowiada za oferty ani działania tych firm.
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.